Окончателното ръководство за лозаризма

Окончателното ръководство за лозаризма

Окончателното ръководство за лозаризма

Blog Article



За опазване на лозовата реколта от болести основно се разчита и до голяма степен се надценяват възможностите на химичния метод.

Така, благодарение на теоретските, лабораториски и теренски активности факултетот овозможува создавање на стручен кадар кој е препознатлив на пазарот на трудот. Голем придонес од оваа година ќе има и новата комплетно опремена Лабораторија за испитување на грозје, вино и алкохолни пијалаци. Ја акредитиравме пред неколку месеци со главна цел продлабочување на соработката со стопанството преку вршење анализа на голем број компоненти во грозјето, виното и јаките алкохолни пијалаци. Од друга страна, нашите студенти ќе бидат во можност да го надградат своето практично знаење и ќе се стекнат со вештини неопходни за изведување лабораториски анализи, со што ќе стекнат искуство и во иднина ќе бидат поподготвени да започнат со работа и ќе придонесат за развој на овој сектор.

Белите вина имат комплексен аромат, доминиран от цитрусови плодове и нюанси на билки, зелена трева и диви цветя.

Широко внедрените в практиката цинебни препарати се оказа, че стимулират развитието на брашнестата мана, която за кратко време се разпространи, освен в районите на Черно море и Дунава, така и в цялата страна.

Резитбата е задължителен процес при отглеждането на лозя. По време на резитбата изцяло или частично се премахват зрели едногодишни пръчки, рамена и други надземни части на главината.

От лекциите и упражненията по овощарство студентите получават необходимите знания за овощарството като подотрасъл на растениевъдството, което осигурява относително голям дял от общата продукция в отрасъла.

Направо към съдържанието Главно меню Главно меню

Во последните неколку години одделението посветува посебно внимание на локалните и автохтоните сорти. Исто така, се работи на селекција и хибридизација на постоечкиот материјал, со цел искористување на генетските ресурси како основа за добивање клонови и нови сорти винова лоза.

Генерално во повардарскиот регион (каде што спаѓа и Струмица ) климатско - почвени услови се погодни за одгледување на трпрзни сорти и сорти за одгледување на црвено вино, додека принско осоговскиот, и лозарство пелагониско - полошкиот реон за одгледување сорти за производство на бели вина.

Получават познания за биологичните изисквания на лозата при производството на лозов посадъчен материа ... Овощарство и лозарство

Лозата вирее успешно както на равнинен терен, така и по склонове и хълмове с различен наклон. При равнинен обаче се развива по-буйно и дава повече грозде, но с по-ниско качество. От друга страна, засаждането по хълмове е практика още от дълбока древност и се препоръчва, защото гроздето на такъв терен е по-висококачествено, а плододаването е по-равномерно. По хълмовете лозята се огрява по-продължително, температурите са по-подходящи, а слънчевите лъчи достигат повърхността на почвата под ъгъл, близък до правия.

Регистрират се малки загуби на вода в следствие на евапорация (изпарения);

Системата полива САМО в корените и не се влия от ветровито време;

Катедра за овоштарство д-р Марјан Кипријановски д-р Бојан Поповски д-р Тошо Арсов м-р Никола Сарагиновски

Report this page